Saso Belgelendirme

SASO Belgesi Belgelendirme

SASO Belgesi; Suudi Arabistan’da ürün satışı yapabilmek için ürünlerin sahip olması gereken standart akreditasyonu belgesidir. Her ülke kendi sınırları dahilinde satılacak ürünlere ait standartları belirleme hakkına sahiptir. Veya uluslar arası standartları kabul edebilir. Örneğin; Avrupa Birliği Ülkeleri CE standartlarını benimserken, Suudi Arabistan; Saudi Standards, Metrology and Quality Organization tarafından belirlenen SASO protokollerini benimser.
Bu ülkeye ihracat yapılabilmesi için SASO belgesi sahibi olmak zorunludur. Ülke, Avrupa mührü olan ürünler için dahi ek olarak bu sertifikasyona uygunluk talep eder. Ürünün ihracat protokolü ile birlikte belgelendirmenin yapılması bu bakımdan zorundur.

SASO Belgesi Kimler İçin Zorunludur?

SASO Belgesi; Türkiye’de veya diğer ülkelerde üretilen tüm ürünler için gereklidir. Suudi Arabistan’a ülke standartları ile uyumlu olmayan ürün ihracatı yapılamaz. Bu bakımdan ülkeye ihracat yapacak her üretici veya ihracatçı için bu belge zorunludur demek doğru olacaktır.

Hangi Ürünler SASO Belgesi Alabilir?

TSE ile SASO arasındaki mutabakat uyarınca, Türkiye’de üretilen ve TSE onayı olan ürünlerin hemen hepsi SASO onayı alabilir. Ancak her şeye rağmen bu akreditasyon süreci gerçekleşmek durumundadır. Yani ürünün TSE belgesi olması, SASO zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.
Elbette TSE ile SASO standartları hemen hemen aynı olduğundan, TSE onayı bulunan ürünlerin SASO onayı almaları daha kolaydır. Kaldı ki, ülkemizde üretim yapabilmek, daha doğrusu ürünü ticari olarak piyasaya sürebilmek için TSE onayı da zorunludur. Bu belgenin yanında SASO başvurusunda bulunarak, ürünlerin Suudi Arabistan’a satılabilmesi mümkündür.

SASO Belgesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan oldukça sert kuralları olan ve kamusal işlemlerin hassasiyetle sürdürülmesi gereken bir ülkedir. Bu nedenle SASO Belgesi alma süreçlerinin profesyonel biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman ekipler tarafından gereksinimler karşılandıktan sonra, doğru başvuru yöntemi ile süreç takip edilmeli ve protokollere harfiyen uyulmalıdır.
SASO Belgesi alma sürecinde biz müşterilerimize en uygun çözümleri sunuyoruz. Tüm ürünler için ihracat için gerekli olan SASO Belgesi alınması işlemlerinizi bizimle iletişime geçerek başlatabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizin için uygun planlamayı yapacak ve makul maliyetlerle süreç tamamlanacaktır. Bize iletişim linkimizde yer alan kanallardan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Nisan 20, 2020

SEDEX Belgelendirme

Nisan 20, 2020

CE Belgesi Danışmanlık