Rohs Belgelendirme

RoHS Belgesi Danışmanlık Hizmetleri 

RoHS Belgesi; elektronik ve elektrikli malzemeler ile benzeri teknik ekipmanların, kullanılması uluslar arası direktiflerle yasaklanmış bileşenleri barındırıp barındırmadığını belgeleyen sertifikadır. Bu belge yapılan analizlerle, ürünün herhangi bir kısmında bu yasak maddelerin var olmadığını kanıtlar. RoHS Sertifikası bulunan ürünlerin görünür bir kısmında RoHS ifadesi yer alır. Özellikle batı ülkelerinde bu belge olmaksızın ürünlerin ticari olarak üretimi mümkün değildir. Ülkemizde de, ister yerli üretim olsun, ister ithal edilsin, RoHS sertifikasyonu bulunmayan ürünler satılamaz.

RoHS Belgesi Nasıl Alınır?

RoHS Belgesi alabilmek için ürünün analiz edilmesi gerekir. Yapılacak analizlerde elektronik ve elektrikli bileşenlerinde; Civa, Kurşun, Krom, Kadminyum, PBB ve PBDE bulunan ürünlerin sertifikasyonu yapılmaz. Ağır ve zehirli kimyasallar olarak tanımlanan bu maddelerin kullanımı yasaklanmış olduğundan, üretimde hiçbir şekilde kullanılmaması gereklidir.
Analiz işlemi bağımsız analistler tarafından yapılır. Bu analiz neticesinde ürünün güvenilir olduğu kanıtlanır ve sertifikasyon yapılır.

RoHS Belgesi Neden Alınmalıdır?

Sanayi devrinden sonra hızla gelişen teknoloji, birçok zararlı kimyasalın kullanılması gibi tehlikeli bir ortam ortaya çıkarmıştır. Bu durumda doğanın hızla kirlenmesi ve halk sağlığının tehlike altına girmesi neticesinde uluslararası regülasyonlar benimsenmiştir. RoHS sertifikasyonu, bu alanda önemli adımlardan bir tanesidir. Bugün hemen elektronik cihazın devre kartı bulunur ve yakın geçmişe kadar kurşun bileşiği bu ürünlerde kullanılmaktaydı. İnsan sağlığı üzerinde hızlı ve yıkıcı etkileri bulunan bu maddenin kullanımı zorunlu olarak sınırlandırıldı ve bu sayede bugün içerisinde olabileceğimiz ciddi sağlık risklerine karşı uluslar arası hukuk kuralları ile tedbirler alındı.
RoHS Belgesi, sürdürülebilir temiz doğa koşullarının elde edilmesi ve güvenli yaşam koşulları bakımından zorunlu tutulmuş bir akreditasyondur. Bu belge, bu ürünlerin üreticileri bakımından bir seçenek değil, zorunluluktur. Bu nedenle bu belge edinilmeli ve ürünler akredite edilmelidir.

RoHS Sertifikası Nasıl Alınır?

RoHS Belgesi almak için bize ulaşmanız yeterlidir. Sizin için tüm süreçleri hassasiyetle gerçekleştiriyor ve en uygun şekilde belgenizi edinmenizi sağlıyoruz. Sektör deneyimimiz ve kalifikasyonlarımız ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde karşılamak üzere size arz edilmektedir. Şimdi iletişim hattımızdan bize ulaşabilir, konu hakkında direkt ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler