ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Belgelendirme

ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Danışmanlığı

Bilgiyi saklamak günümüzde oldukça önemli bir olgudur. Bunun sebebi ise günümüzde gelişen teknoloji ile bireylerin tüm bilgilerini bir şekilde toplayıp onlara en iyi hizmeti vermeye çalışmaları. Hal böyle olunca kullandığımız telefonun bile bizi bizden iyi tanıdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi ile verilen teknolojik hizmetlerin çok dikkatli şekilde süründürülebilmesini sağlar.  Artık global bir dünyada yaşadığımızdan uluslararası standartları kurumların kendilerine entegre etmeleri gerekmektedir. ITIL olarak adlandırılan uluslararası teknoloji yönetim sisteminin bir modeli olarak ISO 20000 karşımıza çıkmaktadır.

ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Kimler İçin Gereklidir?

Bilgi teknolojileri hayatımızın her döneminde yer alan bir gereklilik halini almış durumda. Sektör farkı gözetmeksizin müşterilerine daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak isteyen tüm firmalar bu belgeyi alabilirler. Bunun yanında firmanın ölçeğinin de bu belgeyi almakta her hangi bir sınırı olmaması globalleşmek isteyen firmaların bilgi teknolojilerini yönetmesinde fayda sağlamaktadır. Firmaların planlı ve sistemli bir şekilde çalıştıklarında verdikleri hizmetin kalitesinin artmasının yanı sıra maliyetlerinde ciddi düşüşler sağlanmaktadır. Çıkan her soruna geçici çözümler ile yaklaşan bir firma ile risklerini bilen ve o riskleri oluşmadan ortadan kaldıran bir firmanın genel maliyetleri her zaman planlı ve her zaman minimumda olacaktır. Bu sayede sektörde firmaya olan güven artışı ve müşteri memnuniyeti en üst düzeyde olacaktır.

ISO 20000 Belgesi Almak Zorunluluk mudur?

Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi belgesini almak devlet ihaleleri için zorunluluk haline getirilmiştir. Kamu kurumları alacakları bilişim ile ilgili hizmetlerde bu belgeyi zorunlu olarak istemektedir. Bununla birlikte e – fatura entegratör firmalardan birisi olmak istiyorsanız bu belgeyi almanız da bir zorunluluk olarak karşınıza çıkacaktır.

ISO 20000 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 20000 akredite gereken bir belgedir. Bir takım süreçlerin yapılandırılması ve uygulandığının belgelenmesi gerekmektedir. Danışman bir firma gözetiminde yapacağınız bu çalışmalar ve kayıtların denetlenebiliyor olması bu belgeyi almanız için yeterli olacaktır. Burada en önemli şey alacağınız belgenin mutlaka akredite olduğunu kontrol etmeniz olacaktır. Akredite olmayan belgelerin herhangi bir geçerliliği olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Şubat 29, 2020

27001 Bilgi Güvenliği

Şubat 29, 2020

ISO 27001 BGYS