ISO 14001 Belgesi Danışmanlık

ISO 14001 Belgesi Danışmanlık 

ISO 14001 Belgesi, işletmelerin üretim ve hizmet sırasında işlettiği tüm süreç dahilinde gerçekleşen işlemlerde çevrenin korunmasına dikkat edildiğini gösteren belgedir. İşletmelerin, üretim sırasında çevreye verdiği zararı en aza indirmek için uygulamaya konan bir standarttır.
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri oluşturulması, Standart Geliştirme Komitesi tarafından belirlenmiş bir kalite belgesidir. Bu kalite belgesinde, tüm çevresel etkenler göz önünde tutularak bir standart oluşturulmuştur.
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standartları doğrultusunda doğal kaynak kullanımının azaltılması, su, hava ve toprak kirliliğinin en alt seviyeye çekilmesi amaçlanmıştır. ISO 14001 Belgesi Danışmanlık hizmeti veren firmalar ile birlikte işletmelerin, çevreye olan olumsuz etkisini en aza çekmek için gerekli sistematik yapılar kurulur.

ISO 14001 Belgesi Danışmanlık – Nasıl ve Nereden Alınır?

ISO 14001 Belgesi Danışmanlık hizmeti veren firmalar aracılığıyla, üretim aşamasının birinci zincirinden, son zincirine kadar olan süreçte, çevre belgesi standardına uygun bir sistem oluşturulur. Gereken tedbirler ve yenilikleri içeren raporlar hazırlanır. Daha sonra Türk Standartları Enstitüsü’ne kayıt olarak Çevre Yönetim Sistemleri standartları satın alınır. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce diğer yönetim sistemlerinin kurulması da önemlidir. Bu sistemlerin değerlendirmeleri ve işleyişi denetlenmelidir.
ISO 40001 Belgesi işletmeler için zorunlu bir belge değildir. Ama çevreye saygı duyulması, üretim aşamalarında bu doğrultuda önlemler alınması ve yenilikler yapılması hem gelecekte işletmelerin diğer işletmelerden önde olmasını sağlayacak hem de bu çalışmalar birçok müşteri açısından dikkate alınacaktır.

ISO 14001 Belgesi Almanın Faydaları Nelerdir?

ISO 14001 Belgesi Danışmanlık firmaları ile çalışarak Çevre Yönetim Sistemleri kolayca planlanabilir. Bu belgeye sahip olmanız, işletmeler için gereken bazı izin ve yetkilerin alınmasını kolaylaştırır. Çevresel etkiler sebebiyle kaynaklanan maliyetlerde düşüş sağlar. Doğal kaynakların verimli kullanılması ve bu doğrultuda işletmenin tasarruf etmesini sağlar. Müşterinin işletmeye karşı duyduğu güven artar ve işletme aynı alanda faaliyet gösteren eşit koşullardaki diğer işletmelere göre daha çok tercih edilir. ISO 14001 Belgesi’ne sahip işyerleri hem ulusal hem de uluslararası mecralarda itibar elde eder. En önemlisi ise çevre kirliliği en aza indirilmiş olur.

İlgili Makaleler