TSE Tip Onay Belgesi

TSE Tip Onay Belgesi Danışmanlığı

Tip Onay Belgesi Araç ve/veya aksamlarına MARTOY, TORTOY ve MOTOY yönetmeliklerine göre Onay Kuruluşunca (TSE ATOM) verilen belgedir. TSE tip onay belgesi Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu ve Avrupa Birliği yönerge ve talimatlarına göre motorlu araçların, iki ve üç tekerlekli taşıtların, tarımda ve ormancılıkta kullanılan taşıtların aksamlarının, yedek parçalarının uygunluklarını gösteren belgedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başkanlığı tarafından yönetmeliklerce belirlenen Tip belgesi araçların trafiğe çıkmaları için gerekli olan uygunluk belgesine sahip olmadan önce mutlaka sahip olmaları gereken bir belgedir. Bu belge sayesinde araçlarda kullanılan akşamların, teknik ünite ve sistemlerin yönetmeliklere uygunluğu sağlanmaktadır.

TSE Tip Belgesi Kaç Tiptir?

TSE Tip belgesi MARTOY, TORTOY, MOTOY olmak üzere 3 farklı tiptedir. MARTOY motorlu araçlarınızı ve römorklarınızı kapsar. TORTOY tarım ve ormancılık faaliyetlerinde kullanılan traktörleri kapsamaktadır. MOTOY ise motosiklet ve moped gibi araçların yönetmeliklerini ve regülasyonlarını kapsamaktadır. Başvurunuzu hangi konu işle ilgili olarak yapacaksanız o araç hakkındaki başvuruyu seçmeniz gerekmektedir. Bu yapılan başvurular sonuçlandıktan sonra alınan belgeler yönetmelik ve regülasyonlarda herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece geçerli olacaktır. Burada bahsi geçen yönetmeliklere Resmi gazete yardımı ile regülasyonlara ise Birleşmiş milletler internet sayfasından ulaşılabilir. Tip onayı “e” olarak belirtilmiş ise Avrupa birliği tarafından direktif olarak yayınlanmış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığımız tarafından yürürlüğe konulmuş motorlu araçlar için verilmiş tip belgelerinde bulunur. Tip onayı “E” ise Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenmiş teknik düzenlemeler sonucunda verilmiş onay için kullanılmaktadır.

TSE Tip Onay Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

TSE internet sitesi olan www.tse.org.tr internet sitesi kullanılarak gerekli olan Araç Tip Onay Hizmetleri Müdürlüğü sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Sayfada bulunan onay başvuru formu ve gerekli belgeler alınarak onay başvuru formunu doldurup ve gerekli olan belgeleri eksiksiz topladıktan sonra TSE ye başvurmanız başvurunuzun başlaması için yeterlidir.

TSE Tip Onay Belgesi Nasıl Alınır?

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tek yetkili olup TSE Bakanlığa kontrol ve deneyleri yapmak üzere teknik servis olarak hizmet vermektedir. Burada yapılacak olan ilk işlem TSE nin bir birimi olan Araç Tip Onay Hizmetleri Müdürlüğüne başvurmak gerekir. Başvuru sırasında istenilen belgeler ve dokümanlar TSE uzmanları tarafından incelenmektedir. Başvuru sırasında yeterlilik sağlanmışsa bir sonraki adım olan test aşamasına geçilir. Bu aşamada yönetmelikler göz önüne alınarak aksamlar ve parçalar bir sıra teste tabi olunur. Bu testler sonrasında bir rapor oluşturularak başvurunun olumlu ve ya olumsuz olduğuna karar verilir.  Testten başarıyla geçen başvurular tüm test sonuçları raporlar ve teknik dokümanları ile TSE ULMB Belgeleme Müdürlüğüne gönderilerek sonuçlanır.

İlgili Makaleler

Nisan 20, 2020

SEDEX Belgelendirme

Nisan 20, 2020

CE Belgesi Danışmanlık