ISO 50001 Enerji Yönetimi

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgelendirmesi 

Günümüzde firmaların en büyük giderlerinin başında enerji gelmekte. Firmalar bu yükü en aza indirmenin yolunu aramaktalar. Azalan enerji kaynakları sebebiyle yükselen enerji giderleri firmaların enerjiyi daha etkin bir şekilde kullanmalarını gerektiriyor. Verimlilik, geri dönüşüm, enerji tasarrufu gibi önlemler pek çok işyerinde uygulanmakta. Hal böyle olunca enerji yönetimi konusu firmalar için önemli bir konuma gelmekte. Firmaların, güvenliği, sürdürülebilirliği ve üretim kalitelerinden taviz vermeden enerjiyi yönetmelerini ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile sağlanır. Bu sayede firmaların enerji maliyetleri düşürülür ve çevreye daha duyarlı bir firma olarak üretim hayatlarına devam ederler.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Kimler İçin Gereklidir?

ISO 50001 EYS tüm firmalar için bir gereklilik halini almıştır. İşletme giderleri kadar çevresel sorumlulukları dikkate alan her firma bu belgeyi alabilir. ISO 50001 uluslararası bir standart olması sebebiyle dünyanın herhangi yerinde bulunan bir firma ile sizin firmanızın enerji harcamaları birim maliyetleri değişiyor olsa bile birim olarak aynı seviyede olacaktır. Bu uluslararası arenada firmanızın elini kuvvetlendirecektir. Hiçbir yatırımda bulunmaksızın sadece bu sistemi kullanarak %10 oranında enerji tasarrufu yapmanız mümkündür.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Almak Zorunluluk mudur?

Eğer devlet destekli verimliliği arttırmayı planlayan projeler uygulamayı düşünüyorsanız, ISO 50001 belgesine sahip olmanız gerekmekte. Bu tip projeler için Avrupa Birliğinin yanı sıra Dünya Bankası tarafından da çeşitli krediler verilmekte. Dünya karbon ayak izini küçültme çalışmaları kapsamında tüm iş yerlerinin üzerine düşeni yapması için kaynaklar sonuna kadar açılmış durumda.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi İçin Nasıl Başvuru Yaparım?

ISO 50001 EYS Belgesine başvurmak için öncelikle bu standarda uygun malzemelerin kullanıldığı bir enerji sisteminizin olması gerekiyor. Sistemin verilerini toparlamak için bir miktar zaman geçtikten sonra ISO 50001 EYS Belgesi verebilecek yetkili bir kuruma başvuruda yaparak işlemlere hemen başlanabilir. Yapılacak olan iki aşamalı denetim sonrasında belgeye sahip olabilirsiniz. Bu denetimler sonrasında sağlamış olduğunuz belgelendirilmiş faydalar göz önüne alınarak olumlu ya da geliştirilmesi gereken bölümler gözden geçirilir. ISO 50001’de belirtilen “En İyi Uygulama” yaklaşımını doğrular, enerji performansı geliştirme konusundaki kararlılığınızı belgelendiririz.

İlgili Makaleler