ISO 15838 Belgesi Danışmanlık

ISO 15838 Belgesi Danışmanlık

ISO 15838 Belgesi, Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi Belgesi’dir. Çağrı merkezi de denilen müşteri iletişim merkezlerinin, belgelenmesi ve müşteri bazlı hizmet sunan işletmelerin aldıkları kalite belgeleridir. İşletmelerin müşterileri için sundukları ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi almak, sorun bildirmek gibi konularda aracı bir hizmet sağlayan çağrı merkezleri, müşterilerle ilk iletişimi kuran ve çözüm sağlayan bir birim olarak önemli bir noktada yer almaktadır.
Çağrı merkezleri, işletmeler için müşterilerin güven duymasını sağlayan ve işletmenin kalite konusunda diğer işletmelere göre öne çıkmasını sağlayan bir unsurdur. Müşterilerle iletişimin iyi tutulması ve müşteri sürekliliği sağlamak açısından da, bu kalite belgesi önemlidir.  ISO 15838 Belgesi Danışmanlık Hizmeti alınarak kurulabilen, bir Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi’dir.

ISO 15838 Belgesi Danışmanlık – Nasıl ve Nereden Alınır?

ISO 15838 Belgesi Danışmanlık Hizmeti ile Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi kurmak işleminde gereken evrak ve yönetimsel çalışmalar hakkında bilgi edinmek işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda bu iletişim merkezleri için bir danışmanlık hizmeti almanız zorunludur çünkü sadece bu danışmanlık hizmeti aracılığıyla Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi kurabilirsiniz. Danışman hizmeti sağlayan firma, bu sistemi kurduktan sonra belgelendirmek için gerekli kuruluşlara sizin adınıza müracaat eder.
ISO 15838 Belgesi başvurusu sonucunda belge, akreditasyonsuz olarak Uluslararası Belgelendirme Kurumları’ndan alınır. Bu belgenin akreditasyonsuz olarak alınmasının nedeni, uluslararası kabul gören bir akreditasyon olmamasından kaynaklanır. Uluslararası Belgelendirme Kurumu, gerekli sistemin doğru standartlarda kurulup kurulmadığını kontrol eder ve standarda uygun bir sistem kurulmuş ise kalite belgesini onaylar.

ISO 15838 Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

ISO 15838 Belgesi zorunlu bir belge değildir. Bu belgeyi almak için yeterli bir seviyede işletmeye sahip olmak gereklidir. İşletmeler, çağrı merkezleri aracılığıyla sundukları ürün ve hizmetlerin geri dönüşünü alır ve buna göre hizmetlerinde iyileşme göstermesi gereken yerler hakkında kolay yoldan haberdar olur. Böylece aynı alanda faaliyet gösteren diğer işletmelerin önüne geçilir. ISO 15838 Belgesi Danışmanlık faaliyeti gösteren bir firma ile iletişim yönetim sistemi kurarak, işletmenizin kalite standardını bir üst seviyeye taşımış olursunuz.

İlgili Makaleler