AS 9100 Belgesi

AS 9100 Belgesi Danışmanlık

AS9100’ün temel başlıkları arasında güvenlik, uçuşa elverişlilik, ürün uyumu ve havacılık sektöründe güvenilirlik bulunur. AS/EN 9100 serisi standartlar Uzay ve Havacılık Endüstrisi için tedarik zincirinin tüm bölümlerinde Kalite Yönetim Sistemlerini güçlendiren önemli bir standartlar serisidir. AS 9001 Belgesi havacılık, uzay ve savunma sanayi sektöründe kullanılan risk ve kalite standartlarını belirleyen belgedir. Bu standartların belirlenmesi yapılan işin kalitesini yükseltmek ve oluşabilecek kazaları minimumda tutmak için gereklidir. Bu standartların uygulanması hizmet kalitenizi geliştirecek ve müşterilerinizin gözünde firmanızın bir adım önde olmasını sağlayacaktır.

AS 9100 Belgesi Kimler İçin Zorunludur?

AS 9100 belgesi zorunlu bir belge değildir. Savunma sanayi, havacılık ve uzay sektöründe ürünler geliştiren, geliştirilen ürünlerde kullanılan yedek parçaları üreten şirketlerin kalitelerini belgeleyen bir standarttır. Yapılan işlerin oldukça hassas olmasından kaynaklı kalite belgesi olan bir şirketin sektörde önemli bir yerde olması tesadüf olmayacaktır. Her ne kadar kanuni bir yaptırımı olmasa da sektördeki büyük firmalar tedarikçilerinden bu belgeyi zorunluluk olarak istemektedirler.

Kimler AS 9001 Belgesi Alabilir?

AS 9100 belgesini havacılık, uzay ve savunma sanayi sektöründe çalışan veya çalışan şirketlere yedek paraca, danışmanlık gibi yan hizmetler veren firmalar alabilirler. AS9100 belgesi almak isteyen firmaların en az 1 yıl öncesinden hazırlıklarının başlaması gerekir. Bu süre zarfında belge için gerekli olan kayıtların arşivlenmesi gerekir.

AS 9001 Belgesi nasıl alınır?

AS 9100 belgesi vermekle yetkilendirilmiş firmalardan bu konu ile ilgili size yardımcı olacaklardır. Gerekli belgeler ve sistemleri eksiksiz olarak yapmanız sonucunda belgeyi kullanmanız mümkün olacaktır. Burada dikkatli olmanız gereken husus yetkilendirilmiş firmayı iyi seçmeniz olacaktır. Denetleme yapmadan belge vermeyi öneren firmalardan özellikle uzak durmanız, belgenizin devamlılığı için önemlidir. Bu şekilde çalışan firmaların yetkileri iptal edildiği gibi verdikleri belgeler de iptal edileceğinden harcamış olduğunuz zamanı ve parayı riske atmış olursunuz.
AS 9100 Belgesini almak için yapacağınız çalışmaların başında yönetim temsilcisi atamak gelmelidir. Bu kuracağınız kalite yönetimi sisteminiz için zorunludur. Firmanızın büyüklüğü göz önüne alındığında tek bir kişinin yeterli olamayacağını düşünüyorsanız bir kalite ekibi kurabilirsiniz. Bu bir zorunluluk olmamakla birlikte işlerin hızlı ve etkin bir şekilde yürümesine faydalı olabilir. Kuracağınız ekibin ve ya yöneticinin AS9100 standartlarına hakim olması gereklidir. Bu konuda eğitim hizmeti alınabilir. Bu sayede çok etkin bir kalite kontrol ekibiniz olacaktır.

İlgili Makaleler